Hemen Arayın | Teklif İstiyorum |

Elektrik Sigortası Neden Atar? bu sorunun cevabını makalemizde anlatıyorum bir şalterin atmasına neden olabilen ve genel olarak görülen durumlardan biri, akımdan çok fazla aydınlatma ürünü ya da fişli elektronik cihazlar için voltaj çekilmesidir. Bu elektronik cihazlar sigortanın normalden daha fazla yüklenmesine ve kutu içinde bulunan bakır tellerin yanmasına ve erimesine ya da hasar görmesine neden olmaktadır.

Elektrik Sigortası Neden Atar

Evde durduk yere şarter atması neden olur ? elektrik bakır telleri hatalı bağlanan bir lamba prize takıldığında sigortanın düşmesine ya da kısa devreye ark neden olur. Kemirgenler fare vb. Hayvanlar tarafından koparılan hasar verilen ve kopan bakır teller, yanmış bir telin topraklama yoluna ya da eksi nötr bir tele temas etmesine neden olabilir.  Bu olaylarda ilk belirti aşırı yük ile aynıdır. Sigortanın içindeki iletken şerit yanar ve devre boyunca tüm lambalar ve armatürler söner. Bununla birlikte kısa devrenin tamir edilmemesi halinde sigortanın değiştirilmesi çözüm olmayabilir. Tesisata bağlanan yeni sigortada da aynı sorun yaşanabilir. Kısa devrenin yerini tespit etmek zor olabilir.

 Sonuç olarak tesisattan güç alan tüm lambalar, prizler ve elektronik cihazlar çalışmayı durdurur. Bu durumda şalteri aynı güç kapasitesine sahip bir sigortayla değiştirmek gerekir. Diğer bir neden ise sistemin herhangi bir yerindeki sıcak bir iletkenin topraklama yoluna ya da eksi bir tele değmesidir. Kısa devre olarak da bilinen bu durum; gevşek temassızlık olan kablo bağlantıları, devre boyunca herhangi bir yerde kabloların hasar görmesi ya da devreye takılı bazı cihazlarda dahili kablolama sorunu meydana gelmesi nedeniyle oluşur.  Bu duruma bir ışık ile örnek verilebilir.

Şarter Neden Atar

Fişli ışıklarda veya elektronik cihazlarda birçok kısa devre bulunduğu için her lambanın ve cihazın fişten çekilmesi ve ardından yanan sigortanın değiştirilmesi gerekir. Yeni elektrik sigortasının atmazsa, kablolama sorunu muhtemelen fişi çekilen lambalardan ya da elektronik cihazlardan kaynaklanmış demektir. Aksi halde sorun devre kablo tesisatının kendindedir. 

Telefon Et Whatsapp